Než začneme

 

Než se člověk vůbec rozhodne přistoupit k paranormálnímu vyšetřování, měl by si ujasnit pár věcí. První a nejdůležitější věcí je přistupovat k dané problematice zodpovědně a s respektem. Pokud se rozhodnu do něčeho takového pustit, musím si být vědom rizik, která tento obor představuje. Jedná se o neprobádanou půdu, o něco, co není dostatečně zmapováno.

Doporučujeme se nejprve seznámit s některým z paranormálních dokumentárních seriálů. Nás osobně nejvíce zaujala práce týmu Ghost Adventures, proto také jejich dokument doporučujeme k prostudování. Jednotlivé díly bohužel nevysílá žádný z českých televizních kanálů, a to ani kabelových. Seriál se ovšem dá najít na internetu, například bývá nasdílen na youtube.com. Zde se můžete více seznámit s prací vyšetřovatelů a rozmyslet se, zda opravdu chcete něco podobného zažít na vlastní kůži.

Další důležitou podmínkou je sehnat si věrohodný tým, který vám bude pomáhat. Nemá cenu se do podobných věcí pouštět s přáteli, kteří vás nebudou brát vážně. Nechceme tím říci, že je třeba, aby všichni členové vašeho vyšetřovacího týmu byli stoprocentní věřící v paranormální jevy. Naopak zdravý skepticismus je k této práci velmi důležitý a přínosný, jen je potřeba k vyšetřování přistupovat s otevřenou myslí. Pokud budete mít sebou člověka, který bude vaší práci neustále narušovat, znevažovat, dělat si z vyšetřování legraci a nebude respektovat vaše pokyny, nemá vůbec cenu začínat. Zároveň příliš nedoporučujeme pouštět se do vyšetřování jen na vlastní pěst, vždy je dobré mít někoho, kdo vám bude krýt záda. Navíc v případě hodnocení důkazů se vám pomoc bude také hodit a za třetí je to samozřejmě se skupinou přátel daleko zábavnější.

Pokud máte dostatek chuti a nadšený tým, můžete se pustit do příprav. Nejprve je nutné dohodnout kde, kdy a jak budu své vyšetřování provádět. Záleží na tom hned několik faktorů.

1) Jaký druh vyšetřování chci podnikat – doporučujeme začínat s EVP. Protože není náročný na vybavení, pro EVP potřebujete jen diktafon.

2) Kde budeme vyšetřování provádět – je potřeba najít nějakou lokaci, kde předpokládáme výskyt paranormálních jevů. Může to být hřbitov, nebo nějaká zřícenina, či místo dopravní nehody. Někdy ovšem nemusíme ani tak daleko, EVP můžeme nahrát i ve vlastním bytě, můžeme kontaktovat například zemřelé příbuzné, nebo bývalé nájemníky.

3) Kdy vyšetřování provedeme – předem se domluvíme na určitém dnu. Je důležité myslet na mnohé faktory. Vždy je lepší provádět vyšetřování v noci, protože je více ticho a naše EVP nebudou kontaminovány zvuky z okolí a pokud chceme nahrávat na kameru, nebude nám denní světlo předvádět stínovou show.

Před samotným začátkem vyšetřování si připravte případné otázky. K duchům se chovejte s respektem. Uvědomte si, že to kdysi byli živí lidé a stále to lidé jsou, akorát na druhé straně. Sami byste nechtěli, aby se někdo k vám, nebo k vašim bližním choval neuctivě. Buďte slušní, představte se, řekněte, že zde nejste, abyste jim ublížili, že vašim cílem je jen navázat komunikaci. Pokud předpokládáte setkání s duchy, kteří nejsou seznámeni se současnou technikou, představte i své vybavení. Jinak by se totiž mohli cítit v ohrožení.

Tohle bylo pár základních rad do začátku. Případné otázky můžete směrovat na naši e-mailovou adresu, nebo do komentářů. Stejně tak, jako sdílet své úspěchy, či neúspěchy tamtéž, či v rubrice Vaše příběhy.

Hodně štěstí!