Jak na EVP

 

Co je to EVP jsme si představili v minulém článku. Teď si představme situaci, že jsme si pořídili diktafon, nebo máme nahrávací zařízení na mobilním telefonu a rozhodli jsme se, že se sami pokusíme nějaké to EVP nahrát. Takové EVP sezení můžeme rozdělit do čtyř fází.

První fáze je fáze přípravná. Zajistíme si funkční nahrávací zařízení a začneme přemýšlet, kde bychom mohli takovéto nahrávání provést.  Samozřejmě nejlepší místo pro chytání EVP je jakékoliv místo, kde víme, že se dějí zvláštní věci, nebo že toto místo bylo používáno v minulosti tak, že zde mohlo docházet k velké kumulaci energií a emocí. Přiznejme si nejlépe negativních, nebo velmi vypjatých. Jako amatérský vyšetřovatel se pravděpodobně nemusíte hned na poprvé dostat do nějaké nepřístupné vnitřní lokace a je možné vybrat si nějakou venkovní oblast. Například místo, které bývalo popravištěm. Místo, kde se stala nehoda a podobně. Fantazii se meze nekladou. Samozřejmě pokud máte možnost provádět EVP uvnitř, pak je vždycky lepší zvolit tuto variantu. Takže pokud máte například pocit, že na půdě v domě vaší babičky straší, pak neváhejte a zkuste to tam. Přípravná fáze dále zahrnuje dostatečné sehnání informací o místě, na kterém budeme vyšetřovat. Není nutné zde znát každý kámen, ale čím více informací o místě budete mít, tím lépe. Pomůže nám to například konkretizovat případné otázky při EVP sezení.

Důležitá je také vhodně zvolená doba. Není potřeba nijak složitě plánovat. Například NENÍ absolutně pravda, že by se EVP dala chytit jen v noci. Ovšem noc je většinou příhodnější už z důvodů menší kontaminace ruchy z okolí. Z osobní zkušenosti doporučujeme zvláště začínajícím vyšetřovatelům a vyšetřovatelům, kteří zatím nemají ve svém vybavení kameru s nočním viděním (která by případně snímala naše pohyby, a tím případně jsme se dopátrali, že nevysvětlitelný zvuk je ve skutečnosti jen například zip u bundy), aby při EVP sezení používali více než jedno zařízení. Pokud jdete ve skupině, je dobré, aby byli např. alespoň tři rekordéry. Jejich porovnáváním v následující fázi poté můžete vyloučit falešná EVP, která jsou ve skutečnosti jinými ruchy.

Jsme na místě, kde budeme nahrávat. Máme několikero rekordérů, které pustíme pokud možno v téměř stejnou chvíli a přecházíme do fáze druhé. Samotného nahrávání EVP. Je velmi důležité se spuštěním rekordéru začít velmi pozorně kontrolovat jak sebe, tak i okolí. Veškeré vzruchy, které jste zaslechli, je třeba slovně zaznamenat. Pokud vám tedy zašustí bunda, nebo pokud uslyšíte v dálce motor auta, nebo někdo kýchne, prostě tuto událost zaznamenáte do rekordéru prostým konstatováním, že jste si kýchli. NIKDY také do nahrávky nešeptáme! Ale mluvíme zřetelně a nahlas, aby náš šepot nebyl později zaměněn za EVP. Několikrát se i nám povedlo se v první chvíli nadchnout nad nahraným EVP, abychom po důkladné kontrole ve fázi další zjistili, že ve skutečnosti to řekl někdo z nás, ale jeden z rekordérů to nezaznamenal dokonale, protože dotyčný například zrovna snížil hlas, nebo byl o něco dále než ostatní členové týmu. Proto také máme více rekordérů, které odhalí právě například takovéhle falešné EVP.

Rekordéry nám běží, ale co teď? Teď je čas na to, začít se ptát. Na začátek je dobré zaznamenat datum, čas a místo nahrávání. VŽDYCKY jednejte s duchy v dobrém a s respektem. Nezapomeňte, že to vy si žádáte jejich pozornost, a že se pravděpodobně jedná o lidi, kteří byli dříve naživu. Není na škodu se představit, říct za jakým účelem jste přišli. Například my většinou říkáme něco ve stylu: „Nemusíte se nás bát. Nepřišli jsme vám ublížit. Přišli jsme s vámi navázat kontakt. My totiž víme, že jste tady a tyto zařízení nám pomůžou s vámi mluvit.“ (Větší důraz na představení rekordérů věnujeme tam, kde je pravděpodobné, že duchové nebudou obeznámeni s jejich využitím a mohli by si myslet, že je jimi ohrožujeme). „Pokud chcete něco říci, mluvte prosím do tohoto červeného světla (zeleného světla, svítícího přístroje, prostě podle toho jak vaše zařízení zrovna vypadá.).“ Pak můžete začít pokládat otázky. Je dobré po každé otázce zůstat chvíli tiše, by byl prostor pro odpověď. Při kladení otázek stůjte na jednom místě, a pokud se budete přesouvat, vždycky to zaznamenejte do nahrávky.

Třetí fáze: Máme nahraný materiál a vracíme se domů. Teď nás čeká ta nejtintěrnější práce ze všech. Musíme nahrávky dostat do počítače a všechny si v klidu přehrát. Zaznamenat místa, o kterých si myslíme, nebo už jsme přesvědčeni, že jsou EVP a popřípadě si napsat mínění o obsahu, které pravděpodobně EVP mají. To, že na první poslech například neodhalíme, zda skutečně jde o EVP není nic neobvyklého. Je nutné nahrávky dále podrobit srovnání. Pokud na jedné najdeme EVP musíme se přesvědčit, že například na ostatních nahrávkách je ticho (EVP se ovšem může nahrát i na víc přístrojů současně, např. máme záznam dechu, který se na všechny tři přístroje nahrál ve stejné síle a ve stejnou chvíli. Ovšem prokazatelně v tu dobu byl jeden z vyšetřovatelů dál než my ostatní, nemohla to tedy být naše kontaminace, protože by dech byl slyšet v rozdílné síle). Je tedy potřeba logicky odvozovat jednotlivé části, abychom se vyhnuli špatnému závěru. Popřípadě, odhalili jiný zdroj zvuku. To často bývá např. když se opakuje stejné slovo, nebo zvuk vícekrát za nahrávku se stejnou frekvencí a intonací. Jednou se nám například podařilo nahrát EVP „Kat“, o jehož pravosti jsme v první chvíli byli hluboce přesvědčeni, ovšem slovo se ve stejné frekvenci opakoval příliš často, až teprve potom jsme si uvědomili, že ono domnělé „Kat“ je jen zvuk spouště fotoaparátu, který jsme zapomněli nahlásit do záznamu. Takže opravdu pozor! A neradovat se předčasně.

Čtvrtá fáze už vyžaduje základní dovednosti s PC. Mnoho EVP je slabých a potřebuje dodatečné vyčištění v audio programu. Existuje mnoho free programů pro PC, nebo i placených jako např. Adobe Audition. Tyto programy umí odstranit šum, nebo zesílit přehrávání, popřípadě dál upravit nahrávku tak, aby zvuk byl co nejčistší. Vystříhat jednotlivé EVP a pochlubit se s nimi např. na našem Facebooku!

Tak lovu zdar! A ještě jedna malá rada na závěr. Přistupujte k analýze EVP tak, jako kdybyste byli ti nejzapřísahlejší skepciti na světě! Je lepší postupovat cestou vyloučení všech logických možností a teprve pak prohlásit EVP za EVP, než se nechat nachytat vlastním foťákem :)!